MEDİKAL ÜRÜN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

0

Medikal ürünleri tıbbi cihaz ve ürün satış konusunda ruhsatı olan merkezden ya da eczanelerden almalısınız. Kişisel kullanım için gerekli tıbbi cihaz ve malzemelerin satışı konusunda bütün eczanelerin yasa ve yönetmelikle belirlenmiş yetkisi vardır.

• Tıbbi cihaz ve malzemenin Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun ulusal bilgi bankasında kayıtlı olması ayrıca satın aldığınız yerin de bu bilgi bankasında kayıtlı olup ürünün satışı ile ilgili yetkisini sorgulamalısınız.

• Kutu etiketinin, kullanım kılavuzunun Türkçe yazılmış olmasına ve CE işareti taşıyıp taşımadığına bakmalısınız. CE işareti tıbbi cihazın asgari güvenlik gereklerini karşıladığını ve risk taşımadığını gösterir.

Conformité_Européenne_(logo).svg

• Markayı ithal eden veya imal eden firmanın sektördeki tecrübe ve güvenilirliğini sorgulamayı ihmal etmemelisiniz.

• Teknik servis kalitesini ve hizmet sürelerini incelemelisiniz.

• Ürün veya cihazın ileride almanız gereken sarf malzemelerinin fiyatını sormalısınız.

• Ürün konusunda sizi bilgilendiren personelden alacağınız tıbbi malzemenin özelliklerinin ihtiyacınıza uygunluğunu ve ihtiyacınızı karşılayıp karşılamayacağını sorgulamalısınız.

Örneğin; bir otomatik ölçüm yapan tansiyon aleti almaya karar verdiniz. Medikal ürün 
satış ruhsatı olan bir yere ya da en iyisi güvendiğiniz bir eczaneye gittiniz. Size tavsiye edilen ürünün ulusal bilgi bankası kayıtlarından, kutu etiket bilgi ve niteliklerinden emin, teknik servis konusunda tatmin oldunuz. Bundan sonra alışverişinizin en önemli bölümü başlar. Tecrübeli ve yetkin personel size uygun ürünü tespit etmelidir.

omron-m3-dijital-koldan-tansiyon-aleti-750x750

Öncelikle ölçüm yapılacak kol kalınlığını tespit etmelidir. Çünkü bu aletlerin manşet denilen kolunuzu saran kısmın genişlikleri farklıdır ve ölçüler değişir. Buna dikkat etmezseniz cihaz eve geldiğinizde kolu yetersiz sarar ve ölçüm yapamazsınız. Aritmi problemi yaşayan biriyseniz mutlaka belirtin sizin durumunuza uygun sensör özellikleri taşıyan bir cihaz tavsiye edilmelidir.
Buna dikkat etmez iseniz sürekli kolunuzda ölçüm tekrarlayan bir cihazınız olur ve sonuç alamazsınız. Tüm bu safhaları bitirdiğinizde son olarak ölçümü nasıl yapacağınız ve işlemin doğruluğu için dikkat etmeniz hususlar konusunda mutlaka aydınlatılmalısınız.

Share.

About Author

Leave A Reply