Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem alın

0

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar yalnızca kişileri değil, birlikte oldukları bireyleri de etkiliyor, Üroloji Uzm. Op. Dr. Murat Tolga Gülpınar cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve korunma yollarını açıklıyor.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Siğil(Kondilom): HPV virüsünün sebep olduğu, genital bölgede çıkan karnabahar benzeri lezyonlardır. Bir kez bulaştığında tamamen vücuttan atılması oldukça zordur. Lezyonların kaşınması, kurcalanması ve kanatılması yayılmasına sebep olur. Tedavisinde koterizasyon, kriyoterapi ve cerrahi olarak çıkartılma teknikleri uygulanmaktadır.

Bel soğukluğu (Gonore): Bel soğukluğu, en sık karşılaşılan cinsel yolla bulaşan hastalıktır. İdrar kanalında iltihaplanmaya ve üreme organlarında enfeksiyona neden olur. Hamile kadınlarda, doğum kanalı aracılığıyla bebeğe bulaşma riski taşır ve yeni doğan bebekte körlük, zatürre gibi hastalıklara neden olur. İlk belirtiler hastalığın bulaşmasını takiben 2-3 hafta içerisinde ortaya çıkar. En sık görülen belirtileri; erkeklerde sık ve yanmalı idrara eşlik eden akıntı, kadınlarda akıntı, adet düzensizlikleri, sık ve yanmalı idrara çıkmadır. Zamanında teşhis edildiğinde tedavisi kolay bir rahatsızlıktır.

Frengi (Sifiliz): Bütün bedeni etkisi altına alan ve hayatı tehdit eden bir hastalıktır. Cinsel organlarda ortaya çıkan ağrısız bir yara ile belirti verir. Bazı hastalarda ağız kenarlarında, ellerde ve anüste de yaralar ortaya çıkabilmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda sinir sistemine zarar vererek körlüğe veya sağırlığa yol açabilir.

Herpes (Genital uçuk) : Üreme organlarında kaşıntılı ve ağrılı, uçuk şeklinde çıkan sivilceler ağrılı yaralara dönüşür. Tedavi sonrası tekrarlanma ihtimali vardır. Hastalık doğum esnasında anneden bebeğe bulaşarak, bebeğin sinir sistemini etkiler ve ölümüne neden olabilir.

Hepatit B ve Hepatit C Karaciğeri etkileyen ve karaciğer iltihabı, siroz, karaciğerde kanser ve ölüme neden olabilen kesin tedavisi bulunmayan bir hastalıktır. Cinsel ilişki, kan ve kan ürünlerinin nakli, virüs ile bulaşmış iğne ve keskin aletlerin cildi keserek yaralaması ile bulaşır, anneden bebeğe doğum veya emzirme yoluyla geçebilir. Hastalığın ilk belirtileri yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, bitkinlik, iştah azalması, bulantı ve ishaldir. Hepatit B için aşılanma en önemli korunma yoludur.

HIV-AIDS HIV taşıyan kanla veya kana temas etmiş araçlar yoluyla bulaşabilir. Anneden bebeğe, hamilelik süresince, doğum sırasında veya emzirme yoluyla bulaşabilir. HIV virüsü bazen kişide hiçbir hastalık yapmayabilir ancak virüsü taşıyanlar başkalarına bulaştırabilirler. AIDS ise HIV virüsünün neden olduğu ve tedavisi olmayan bir hastalıktır. Vücudun savunma sistemine saldırarak bütün bedeni etkiler ve başka hastalıkların ortaya çıkışına zemin hazırlar. Virüs vücutta yıllarca hiçbir belirti vermeksizin kalabilir. Bu durumda tanı ancak kan testleri ile konabilir.

Nasıl Bulaşır? Cinsel yolla bulaşan hastalıklar cinsel hastalığı olan birisiyle cinsel ilişkiye girilmesi durumunda veya fiziksel temas sonucunda karşı tarafa bulaşabilir. Bu hastalıkların bazıları kan, kan ürünlerinin nakli ve ortak iğne kullanımı sonucunda da bulaşabilmektedir. Nadiren de olsa mikroorganizmayı taşıyan anneden bebeğe gebelik sırasında veya emzirme döneminde bulaşabilmektedir. Birden çok partneri olanlar, korunmasız ilişkiye girenler ve tanımadıkları kişilerle ilişkiye girenler daha fazla risk altındadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları

Hastalığı taşıyan kişilerle cinsel ilişkide bulunmamak,

Tek eşli bir cinsel hayat tercih etmek,

Başkalarının kullandığı şırınga ve iğneyi kullanmamak.

 

Share.

About Author

Leave A Reply