Çocuklarda Bağışıklık Sistemi

0

Uzm. Ecz. İpek Aladağ Kurşun

Bağışıklık sistemi savunma sistemi olarak da bilinmektedir. Bu sistem mikroorganizmaların ağız, burun ve deri yolu ile vücuda girişlerini engeller ve vücuda girebilmiş mikroorganizmaların hastalığa sebep olmalarını ve diğer organlara yayılmasını da engeller.

Çocuklarda bağışıklık sistemi henüz anne karnında iken oluşmaya başlamaktadır. Anne karnındaki bebeğe hastalıklardan korunması için bir takım antikorlar geçer ve böylece bağışıklık sisteminin temeli atılır.

Bebeğin kendi bağışıklık sistemi gelişene kadar en büyük destekçisi anne sütüdür. Anne sütünün içeriğindeki immunglobulinler ve diğer koruyucu maddeler çocuğa doğrudan geçtiğinden çocuğun bağışıklık sisteminin en önemli bölümü bu dönemde oluşur.

İki yaşından sonra çocukların bağışıklık sistemi güçlenmeye başlar. Biz bu dönemden sonra çocuklarımızın bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapabiliriz?

-Sağlıklı beslenme bağışıklık sisteminin güçlü olması için ilk kuraldır. Çocuk her besin grubundan dengeli bir şekilde beslenmelidir, fast food tarzındaki gıdalardan uzak durmalıdır. Çocukların beslenmesinde probiyotiklerin önemi de büyüktür. Normal doğum ile dünyaya gelen bebekler doğum sırasında doğum kanalından geçerken ağız yolu ile annenin bağırsak florasını alarak probiyotikler ile karşılaşırlar ve bu sayede bağışıklık sistemleri gelişmeye başlar ve ileri yaşlarda enfeksiyonlara daha az yakalanırlar.
Yararlı bakterilerden daha çok faydalanabilmek için yoğurt, kefir gibi fermente gıdaların çocuklar tarafından daha sık tüketilmesini teşvik edebiliriz.

Eczanelerden alacağımız probiyotik takviyelerini çocuklarımızın besinlerine ilave edebiliriz.

-Bebeklik ve çocukluk dönemi aşıları çocukların ileriki yıllarda kuvvetli bir bağışıklık sistemi olması açısından önemlidir. Aşı takvimine uyuma dikkat etmeliyiz.

-Hijyen konusunda bilinçli olmalıyız. Yaşamın ilk üç ayında bebeğin tüm kullandığı malzemeleri sterilize etmeliyiz ancak bu süreçten sonra sterilizasyon işlemlerini yavaş yavaş azaltmalıyız. Son yıllarda yapılmış olan çalışmalar sürekli hijyen koşullarında yaşamanın çocuklarımıza faydadan çok zarar getirdiğini göstermiştir. Çocuklarımızın vücut dirençlerinin gelişmesi için hastalık meydana getiren mikroorganizmalarla karşılaşmaları gerekir.

-Gerekmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır. Bağırsaklarımızdaki yararlı bakteriler bağışıklık sistemimizde çok önemlidir. Antibiyotik kullanmamız gerekiyorsa da mutlaka yanında probiyotik takviyesi almalıyız.

-Çocukların uyku düzenlerine dikkat etmeliyiz. Düzenli ve yeterli uyku bağışıklık sisteminin önemli etkenlerinden biridir.

-Çocukları doğru fiziksel aktivitelerle desteklemeliyiz.

-Psikolojinin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri bilinmektedir. Mutlu bir aile ortamı çocukların bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Hem fiziksel hem de psikolojik etkenlere dikkat ederek çocukların bağışıklık sistemini güçlendirebiliriz.

Share.

About Author

Leave A Reply