EYVAH ÇOCUĞUM OKULA BAŞLIYOR ( OKUL KORKUSU )

0

Yeni ders yılının, tüm çocuklarımızın dünyalarına zenginlik ve mutluluk getirmesini diliyorum. Elbette sevgili ebeveynlerimiz için de kolaylıklar dilerken, okula yeni başlayan çocuklarımızın ve ailelerin korkulu rüyası ‘OKUL KORKUSU’ hakkında birkaç bilgi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bilmemiz gereken şey okul korkusunun altında yatan şeyin, çocukların bilinmeyene karşı duydukları yoğun kaygı olduğudur. Çocuklarımızın alışık oldukları yani kendilerini güvende hissettikleri düzen artık tehdit altındadır, yeni şeyler, yani belirsizlikler söz konusudur ve çocuk da bu tehdide karşı, kendini korumak için direnir. Özellikle mekan değişikliği küçük çocuklarda yoğun kaygıya neden olur. Çocuklar, yeni, tanımadıkları mekanları genellikle güvenilmez olarak algılarlar. Üstelik bu mekanlarda yeni ve aşina olmadıkları kişilerle uzun süre kalıyor olmak da kaygılarını yoğunlaştırır.

Peki biz aileler olarak, çocuklarımızın kaygılarını azaltmak, onların bu konuda daha rahat ve güvenli hissetmelerini sağlamak için neler yapabiliriz?

Bu durumla baş etmede istikrar en önemli anahtardır. Öncelikle çocuğu kaygısı nedeniyle ara sıra da olsa okula göndermemek yapmamamız gereken davranışlardan biridir.

Ayrıca, küçük yaş grubu çocukların soyut kavramlarla arası pek de iyi değildir. Bu nedenle onlara uzun uzun okulun faydalarından, büyüyüp adam olmanın öneminden bahsetmekten hemen vazgeçebiliriz. Daha somut davranışlar daha verimli olacaktır, örneğin okul daha açılmadan onunla birlikte okuluna gidip gezebilir ve okulu keşfedebilir, öğretmeni ve sınıf arkadaşları ile tanıştırabiliriz.

Çocukların okula gitmek istememelerinin temel nedenlerinden biri de sizi bir daha görememe endişesidir. İşte bu nedenle çocuğunuza ihtiyaç duyduğu güvenceyi vermelisiniz. Somut bir davranış olarak, çocukla akşam okul dönüşü yapılacak bir program için sözleşebilirsiniz.

Onunla akşam birlikte yemek yapmak için anlaşabilir ya da akşam eve gelince ondan size bir şey hatırlatmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca, ‘bu konuyu akşam evde konuşalım’, ‘bu eşya sende kalsın akşam alırım’ gibi cümleler de çocuğu bir nebze rahatlatacaktır.

Bu arada çocuğunuzun kaygısını da dinlemeyi ihmal etmeyin, azımsamayın. Onu anladığınızı söyleyin. Bu kaygının zamanla geçeceği konusunda güvence verin. Nelerden kaygı duyduğunu sorun, dinleyin ama kaygısını asla küçümsemeyin, alay etmeyin. Bütün bunları yaparken çocuğa okula gitmeme ihtimali ile ilgili umut vermemeye dikkat etmelisiniz.

Eğer sorun sandığınızdan daha uzun süre devam ediyorsa bir uzmana danışmaktan kaçınmayın.

Share.

About Author

Comments are closed.