İnternetten sağlık ürünleri almayınız !

0

İnternet tıbbı zararlıdır !

Halkımız interneti hastalıklarını tedavi için bilgi kaynağı olarak yaygın bir şekilde kullanıyor. İnternette sağlıkla ilgili sitelerin önemli bir kısmı ticari ve daha sağlıklı yaşamak isteyen veya hastalıklarına çare arayan insanlarımızı, yanlış kişi ve bilgilere yönlendiren siteler. Kanserden başlayarak her türlü hastalığın tedavisi için internet kaynaklarının yanlış kullanımına “internet tıbbı” diyorum. İnternet tıbbında genellikle bitkisel ürünler kullanılmakta, her hastalığı tedavi ettiğini söyleyen kişiler genellikle sağlık konusunda herhangi bir eğitim almamış; kendilerine herbalist, lokman hekim gibi unvanlar vermiş kişiler. Sağlık dışı mesleklerden öğretim üyeleri, aktarlar, ticari sağlık siteleri, gıda desteği diye ne olduğu belirsiz ürünler satan firmaların siteleri ile dolu internet. Bazı gazete ve haber sitelerinde bile bu tip bilgi ile rastlanıyor. Maalesef konuya ticari açıdan bakan birkaç hekim ve eczacı da bu kervana katılmış. Ciddi ve sadece eczaneden satış yapan firmalar genellikle internetten satış yapmıyor.

İnternette bu tip sitelere girip hastalığın adını yazdığınızda almanız gereken ürünler çıkıyor. Kanser, bronşit, prostat, hepatit, kısırlık, AIDS, Behçet hastalığı, böbrek yetmezliği…. Her hastalığa bir bitkisel çare. Fiyatları da eczaneden aldığınız ilaçların birkaç katı; posta ile ödemeli olarak gönderiliyor.

DİKKAT BU ÜRÜNLER :

1 – İlaç değildir. İlaçtan istenen bilimsel araştırma kademelerinin hiçbirini geçirmemiştir.

2 – Ürünün hammaddesi ve kendisi herhangi bir analiz yapılmadan üretilmiştir. Yani, kullanılan bitki istenen maddeleri yeterli oranda taşımakta mı? İstenmeyen maddeler ve mikroorganizmalar var mı? Bunlar bilinmemektedir.

3 – Sağlıklı şartlar taşımayan yerlerde üretilmişlerdir.

4 – Üretici firmaların, ürünün iddia ettikleri etkileri sağladığı hakkında hiçbir bilimsel yayın bulunmamakta.

5 – Bilhassa cinsel gücü artırıcı, zayıflatıcı ve şeker hastalığına karşı çok etkili olduğu iddia edilen ürünlerin, yetkili laboratuvarlarda yapılan analizlerinde, bu etkilere sahip sentetik maddelerin aşırı dozlarda ve beyan dışı olarak ilâve edildiği tespit edilmiştir. 2 örnek vereyim: Zaman zaman medyada “bitkisel zayıflama ilacı içti, öldü” gibi haberler çıkmakta. Bu vakalarda ürünler incelendiğinde ürünün formülünde bulunmayan ve kullanılması yasak olan “ sildenafil” adlı maddenin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu madde karaciğeri tahrip ettiği anlaşıldığı için artık kullanılmamaktadır. Cinsel gücü artıran “tamamen doğal” olarak pazarlanan ürünlerde ise sentetik ”viagra ve benzeri “maddeler bulunmuştur. Bu maddeler ,ürünlere yüksek miktarda konduğu için zararlı etkileri de hızlı ve fazla olmaktadır.

6 – “Tarım Bakanlığı’ndan izinlidir” ifadesi bulunan ürünlerin çoğu izinsiz. Hâttâ, formüllerindeki bitkilerin önemli bir kısmının ülkemizde kullanılması yasak!

7 – Ürünlerin formüllerindeki bazı bitkilerin karaciğer üzerinde zararlı etkileri bulunmakta.

8 – Tarım Bakanlığı’nın kabul ettiği bitkilerden hazırlanmış olanlar da “gıda takviyesi” olarak izin almıştır. Yani ilaç değildir. İlaç gibi kullanılamaz.

Sağlığınızı, sağlıkla ilgisi olmayan kişilerin eline teslim etmeyiniz, hekim ve eczacılara emanet ediniz! Eğer, daha sağlıklı yaşamak için bazı takviye edici ürünler almak istiyorsanız, bunun yeri eczane, danışmanınız eczacıdır. Bunu UNUTMAYINIZ

Sağlık ve mutluluklar dileklerimle.

Prof. Dr. Ekrem Sezik

Share.

About Author

Leave A Reply