KIŞ MODASI VE SAĞLIK

0

Her kadının gardırobunda kalem etekler, çok düz veya yüksek topuklu çizmeler, korseler, ağır aksesuarlar, büyük çantalar bolca yer alıyordur. Ancak dikkat; kıyafetlerin, çanta ve aksesuarların kas iskelet sistemi üzerine olumsuz etkileri olabiliyor. Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Demet Tekdöş Demircioğlu hangi kıyafetlerin hangi sağlık problemlerine neden olabileceğini anlattı, önemi önerilerde bulundu.

Kalem etek

Kalem etek sinirleri sıkıştırarak uyuşma, ağrı gibi sonuçlara sebep olabiliyor. Aynı zamanda dizleri yakınlaştırarak dengeli yürümeyi zorlaştırıp, diz ve bel sağlığını da kötü etkiliyor.

Doğrusu ne olmalı?
•Kalem etekleri mümkünse ardı ardına ve uzun süreli giymekten kaçının. Bunun yerine likra gibi esnek kumaştan yapılan etekleri tercih edin.

Çok düz veya yüksek topuklu çizmeler

Çok düz ya da tam aksine gereğinden yüksek topuklu ayakkabılar tercih etmemiz vücudumuzun ağırlık merkezinin yerini değiştirerek bel ve eklemlerde aşırı yüklenmelere neden olabiliyor. Dar, uzun burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı, bot ile çizmeler ayrıca nasırlara sebep olabiliyor, bağlar ve eklemlerde aşınmalar ile şekil bozukluklarına yol açabiliyor.
Doğrusu ne olmalı?
• Yumuşak tasarımlı, burun kısmı yuvarlak ve geniş, ayak tabanınızdaki basınç noktalarını destekleyen ve topuğu ortalama 3 santim olan ayakkabı, bot ya da çizmeleri tercih edin.

Yüksek veya düşük belli pantolon

Yüksek bel sıkı pantolon ve etekler yürüyüş sırasında kalça ekleminde adımlama mekaniğini bozduğu için kalça ve diz bölgelerindeki eklem kıkırdağı ile eklem yüzeyinde aşınma riski oluşturabiliyor. Düşük bel sıkı pantolonlar da tıpkı yüksek bel pantolon gibi temas ettiği bölgeden geçen sinir ve tendonları sıkıştırarak bu yapıların zedelenmesine yol açabiliyor.
Doğrusu ne olmalı?
• Tercih edeceğiniz pantolon beden ölçülerinize uygun, yani aşırı dar ve sıkı değil, pamuklu ya da likra gibi esnek kumaşlardan olmalı.

Korse

Esnek olmayan sert yapılı, tüm vücudu kaplayan ve göbeğe kadar uzanan korseler omurganın hareket yeteneğini olumsuz etkileyerek belde fıtık gelişimine, kireçlenmelere zemin hazırlayabiliyor.
Doğrusu ne olmalı?
• Elastik olmayan korseyi gün boyu kullanmaktan kaçının.

Ağır çanta ve aksesuarlar

Ağır ve büyük çantalar omuz ile dirseklerde aşınmalara ve bağlarda zorlanmalara yol açabiliyor. Ağır metal aksesuarlar da bel ile boyunda fıtığa, eklemlerde aşınmalara ve sinirlerde tuzaklanmalara neden olabiliyor.
Doğrusu ne olmalı?
• Ağır aksesuar kullanımından mümkün olduğunca kaçının. Kullanacaksanız eğer günde 1-2 saati geçmeyecek şekildekısa süre takın.
• Çanta seçiminiz küçük, hafif, hem sırt hem de kolda taşınabilir özellikleri taşıyan formda olsun.

Share.

About Author

Leave A Reply