NEDEN BU KADAR STRESLİYİZ?

0

NIHAL OZFIRATPsk. Nihal Özfırat

“Stres kişinin bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanması ile ortaya çıkan bir durumdur.” Peki, hangi belirtiler bize bedensel ve ruhsal sınırlarımızın tehdit edildiğini yani stres altında olduğumuzu söyler?

Günümüzde bu sorunun cevabını bulmak için etrafımıza bakmak yeterli olacaktır. Daha sabah evden çıkar çıkmaz maruz kaldığımız trafik sorunu mesela, fırsatı hiç kaçırmadan sabahımızı mahvetmeye çalışmıyor mu? Yalnızca trafik mi? Öyle olsa çok iyi olabilirdi ama maalesef modern insanın boğuşmak zorunda kaldığı pek çok stresör var.

Bu stresörlerin başlıcalarından biri de ‘Yüksek Beklentiler’ olarak karşımıza çıkıyor. Bu stres kaynağı ile daha çok küçükken tanışıyoruz. Önce ailemizin, arkadaşlarımızın, öğretmenlerimizin beklentilerini karşılamaya uğraşıyoruz. Sonraları ise eşimizin, çocuklarımızın, patronlarımızın ve en önemlisi de kendi iç sesimizin beklentileri sarmalıyor etrafımızı.

· Benim çocuğum yapar.
· Sen nasılsa kazanırsın.
· Kaç puan aldın?
· Maaşın yüksektir değil mi?
· Kiminle evlendin?
· Değiştir artık şu arabayı..

Maruz kaldığımız bu türden sorular ve vermeyi/verebilmeyi umduğumuz cevapların neden olduğu kaygı üzerimizden çıkaramadığımız ama bizi sıkan bir gömlek gibidir.

Stresimize cömertçe katkıda bulunmaktan kaçınmayan başka faktörler de var elbette. Hayat şartları, ekonomik ve çevresel faktörler ve daha bir çokları adeta yarışa girerler biz de varız diye.
Esas meseleye gelirsek şu soruyu sormalıyız kendimize. Bu kadar stresli olup, bunun zararlarını yaşıyor olmamızda bizim acaba
hiç mi katkımız yok? Elbette var.

Stresle Baş Edebilmek İçin Naçizane Öneriler
Hemen hiç vakit kaybetmeden sıfır bakiye kuralını devreye sokun. Unutmayın, su dolu bir bardağı bile elinizde ne kadar uzun süre tutarsanız ağırlığını o kadar fazla hissedersiniz. Sorunları mümkün olduğu kadar ertelememeye çalışın, söyleyeceklerinizi söyleyin, yapılacakları yapın, bitirilecekleri bitirin. Gün sonunda yatağa, mümkün olduğunca, sıfır bakiye ile girmeye özen gösterin.

Size bir sorum var.
Bir Fili Nasıl Yersiniz?

Yutabileceğimiz kadar bir ısırık alarak dediniz değil mi? Evet, haklısınız, doğru cevap. Stresi ve kaygıyı yaratan sorun ne kadar büyük olursa olsun, onu küçük parçalara bölmeyi deneyin ve her parçayla ayrı ayrı ilgilenin ve hallettiğiniz her küçük parça için kendinizi kutlayın. Bu sizi hem kalan parçaların çözümü için cesaretlendirip, motive edecek, hem de sorunun büyüklüğü nedeniyle duyduğunuz stresi azaltacaktır.

  • Zayıf yönlerinizden şikâyet etmeyin, güçlü yönlerinize odaklanın. Zayıflıklarınızla o kadar meşgulsünüz ki, sorunlarınızı çözmek için sahip olduğunuz silahlarınızı gözden kaçırıyorsunuz. Oysa onları fark
    etmek bile pek çok stres kaynağını da kurutabilir.
  • Ulaşmak için kendinize gerçekçi hedefler koyun ki başarabilesiniz. Çünkü başarısızlık sandığımızdan daha ciddi bir stres kaynağıdır.

  • Sonuç değil, süreç odaklı olun. Yolculuktan keyif almayı öğrenin.

  • Farklı sonuçlar elde etmek istiyorsanız, farklı şeyler yapmayı deneyin.

  • Alternatif çözümleri gözden kaçırmayın.

  • Ve  gülümsemeyi unutmayın.

Strese Yanlış Çözümler

Stresle baş etmek için kullandığımız bazı çözüm yöntemlerimiz, baş etme mekanizmalarımız bizi yeni stres kaynakları ile karşı karşıya bırakabilir. Biraz da bu yanlış çözümlere bakalım.

·Başkalarını suçlama

·Sorunu yok sayma, görmezden gelme

·İnkar etme

·Duyguları bastırma

Bu tür yanlış çözüm yöntemlerinin gerçeklikten uzak veya geçici olması, sorunun çözüme kavuşmamasının yanı sıra engel de teşkil edebilir.

Stresle Baş Etmede Etkili Yollar

· Olumluya Odaklanmak: Elimizdeki olumlu  şeyleri fark edip, onları kullanıp, işimize yaramalarını   sağlayabiliriz.

· Kendimizi Hazırlamak: Karşılaşabileceğimiz sorunlarla ilgili yapılabilecekleri fark edip, bu sorunlara karşı   hazırlıklı olabiliriz.

· Başka Şeylere Yoğunlaşmak: Diyelim ki trafikte kaldık, kaç dakikada kaç metre gidebildiğimizi saymak       yerine, güzel bir radyo programı açıp dinleyebiliriz mesela.

· Paylaşmak: Derdini söylemeyen derman bulamaz diye boşa söylememiş büyüklerimiz.

Stresten Nasıl Korunuruz

· Spor ( egzersiz ) Yapmak

· Sağlıklı Beslenme

· Düzenli Uyku

· Gevşeme ve Nefes Egzersizleri

· Zihinde Canlandırma

Yukarıdaki önerilerin hepsi stresten korunmak için harika fikirler ama şahsi düşüncemi isterseniz, kendinizi çıkabilecek pek çok sorundan korumak isterseniz her şeyden önce HAYIR demeyi öğrenin.

Share.

About Author

Leave A Reply