Sağlıklı Bronzlaşma Mümkün Mü?

0

Uzm. Dr. Özge Karakuş Aşkın

Bronzlaşma, güneşten kaynaklanan UVA ve UVB etkisi ile deri rengimizin fizyolojik olarak koyulaşmasıdır. Bu koyulaşma melanosit dediğimiz deri hücreleri içindeki melanin pigmentinin üretiminin güneş etkisi ile artması sonucu oluşmaktadır. Melanin daha sonra deri yüzeyine taşınır, burada UV ışınlarını emerek vücudu güneşin zararlı etkilerinden korur. Hastanın deri tipine göre (açık tenli, koyu tenli) bu kızarıklık veya bronzlaşma olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bronzlaşma derinin kendini güneşten korumak için verdiği bir tepkidir.

Güneşin insan psikolojisi üzerine olumlu etkileri yadsınamaz. İnsanlar için hayat kaynağı olan güneş aynı zamanda D vitamini sentezi için de gereklidir. Özellikle çocuklarda kemik gelişimi için çok önemlidir. Yazın ve tatil mevsiminin gelmesi ile beraber insanlar güneşte daha çok zaman geçirmektedir. Olumlu etkileri yanında güneşin deri için zararları konusunda da bilinçli olmamız gerekmektedir.

Güneşin zararlı etkileri; DNA moleküllerinde hasar yaparak deri kanseri riskini arttırır, derinin yaşlanma sürecini hızlandırır, yanıklara sebep olabilir, koyu renkli lekelere sebep olabilir ve vücuttaki ben sayısını arttırabilir. Ne zaman ve ne kadar güneşte kalabileceğimizi bilmek ve bu konuda gerekli önlemleri almamız gerekmektedir. D vitamini için öğlen güneşinde kol ve bacaklardan alacağımız 15-20 dakikalık UV, D vitamini sentezi için yeterli bulunmuştur. Bunun dışında düzenli olarak bahar ve yaz aylarında güneş koruyucu kullanmalıyız. Saçları açık renkli ve açık tenli kişiler güneşe daha duyarlı oldukları için daha fazla korunmaları gerekmektedir. Güneş koruyucu kremleri dışarı çıkmadan en az 30 dakika önce sürülmelidir. Miktar olarak da açıkta kalan bölgeye yeterli miktarda krem sürülmeli ve homojen deriye yayılmalıdır. Krem kullanıldıktan sonra iki veya üç saatte bir tekrarlanmalı. Bu güneş koruyucular güneş hasarı ile oluşan deri kanserleri riskini çok azaltmaktadır. Hem de güneş yanığı olmadan, kızarmadan daha sağlıklı bronzlaşmak mümkün olmaktadır. İlk güneşe çıkılacağı zaman 50 faktör güneş koruma ile başlanıp daha sonra 30 faktör ile devam edilebilir. Çok fazla güneş gören yüz, eller, boyun gibi bölgeler de şapka ve ince kıyafetler ile güneşten korunabilir.

Özellikle öğle saatleri (11.00-14.00) güneş ışınlarının dünyaya dik olarak geldiği zaman aralığında güneşlenmekten kaçınmalıyız.

Gölgede bile güneşin etkisi altında olduğumuzu bilerek güneş koruyucu sürmekten asla vazgeçmemeliyiz. Böylece zararlı etkilerden biraz daha korunarak güneşin tadını çıkarabiliriz.

Share.

About Author

Comments are closed.