Soğuk Havalarda Ayak Bakımı

0

Prof. Dr. Yalçın Tüzün, kış aylarında ayak bakımı ile ilgili alınması gereken önlemleri ve özellikle topuklarda görülen çatlaklar, hassasiyet ve kanamaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebileceğini siz okurlarımız için anlattı.

Kış mevsiminde havada nemin azalması ve soğuğa bağlı olarak hücrelerin büzüşmesi nedeniyle ciltteki nem anlamlı olarak azalmaktadır. Kış aylarında yüz ve eller gibi açıkta kalan bölgelerin yanında ayaklar da diğer tüm vücut bölgeleri gibi kuruluktan etkilenmekte ve ayaklarda görülebilecek problemler artmaktadır.  Özellikle topuklarda görülen çatlaklar, hassasiyet ve kanamalar yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bu durumların önüne geçebilmek için kış aylarında ayaklar çeşitli önlemlerle korunmalıdır. Kış aylarında banyoda sıcak su yerine ılık su kullanılması ve 10 dakika gibi kısa sürelerle banyo önerilmektedir. Uzun süre ve sıcak suyla yıkanma derinin doğal olarak içerdiği yağları da uzaklaştırdığından, deriyi zedeleyebilir. Temizleyici olarak sindetler ve az köpüren temizleyiciler deride en az tahrişe neden olan ürünlerdir. Banyoda nemlendiriciden zengin temizleyicilerin düzenli kullanımı da kuruluk ve kaşıntı gibi semptomlarda anlamlı azalma sağlamaktadır. Bu önlemlerin yanında düzenli olarak krem veya merhem formunda nemlendiricilerin uygulanması da ayakları kışın zararlı etkilerinden koruyacaktır. Günümüzde seramidler, serbest yağ asitleri vb. lipidler nemlendiriciler içindeki temel maddelerdir. Üre veya laktik asit içeren nemlendiriciler de çok etkilidir. Ayaklara nemlendirici uygulamasının banyo sonrası yapılması ve ardından pamuklu çorapların giyilmesi kremlerin emilimini kolaylaştırıp olumlu etkilerini daha da arttıracaktır.

Diğer yandan, ayaklar ter bezlerinden oldukça zengin bölgelerdir. Karlı ve soğuk havalarda tercih edilen kapalı ve su geçirmez ayakkabıların kullanımı nedeniyle kış aylarında ayaklarda sıklıkla aşırı terleme olur. Sentetik kumaşların kullanımı da terlemeyi artırır. Bu durum ayaklarda bakterilerin artışına bağlı kötü kokuya yol açabilir. Parmak aralarındaki derinin nemli veya ıslak kalması sonucu mantar üremesine elverişli zemin oluşumuna bağlı mantar infeksiyonları görülebilir. Ayakkabı çıkarıldıktan sonra ayaklar yıkanıp kurulanarak ayak hijyenine dikkat edilmesi gerekir.  Pamuklu ve antibakteriyel etkili çorapların giyilmesi ve ayakkabıların değiştirilerek kullanılması da ayak kokusuna engel olacaktır. Çay ağacı içeren kremler antibakteriyel ve antifungal etkileri sayesinde, alüminyum içeren kremler ise terlemeyi engelleyici etkileri sayesinde tercih edilebilir. Ayaklarda kaşıntı, parmak aralarında beyaz katman veya tabanda pul pul dökülmeler varsa mutlaka bir dermatoloji hekimine başvurulmalıdır.

Kış aylarında sıkça görülen tırnak batmaları kapalı ve dar ayakkabı kullanımı ve tırnakların yanlış kesilmesi nedeniyle oluşmaktadır. Tırnakların yuvarlak kesilmesi yerine düz olarak kesilmesi doğrudur. Tırnak batmaları da tıbbi bir hastalık olduğundan dermatologlar tarafından tedavi edilmelidir. Sonuç olarak kış aylarında ayaklar hem soğuk nedenli kuruluktan, hem de terlemeye bağlı aşırı nemden uygun yöntemlerle korunmalı, gerekli durumlarda hekim tavsiyelerine başvurulmalıdır.

Share.

About Author

Leave A Reply