Yaz Aylarında Takviye Kullanımı

0

Ecz. Duygu Bakın

Yaz ayları ile birlikte iş temposu  kısmen yavaşlar, okullar kapanır,  genellikle sene boyunca gidilen spor salonu üyeliklerine ara verilir. Daha hafif beslenilir, daha az uyunur, daha hareketli olunur.

Spora, okula, işe ve yoğun çalışmaya ara vermişken, yıl boyunca aldığımız takviyelere de ara vermemiz gerekir mi?

Besin destekleri sağlıklı olma halinin devamı için kullanılan ürünlerdir. Dolayısıyla kullanımları sırasında herhangi bir mevsim farkı söz konusu değildir. Sağlığın devamı için gerekli olduğu sürece mevsim farkı gözetmeden kullanılmalıdırlar.

Yaz döneminde hareketlilik arttıkça metabolizma hızlandıkça terleme arttıkça vücudumuzun vitamin mineral ihtiyacı artar, dolayısıyla temel vitamin mineral takviyeleri bu dönemde kullanılmalıdır.

Örneğin yüksek trigliserit seviyeleri ve kalp damar sağlığının korunması için omega 3 yağ asitlerini alıyorsak yaz döneminde de koruyucu etkinin devamı için omega 3 alımına devam etmemiz gerekir.

Yazın daha çok balık tüketiyorum yine de almalı mıyım?

sorusunun yanıtı ise eğer omega 3 gereksinimi varsa bunu balık tüketerek karşılamanın neredeyse mümkün olmadığı şeklinde.  Örneğin kalp damar sağlığını korumak için günde 3000 mg omega-3 almanız gerekir. Oysa bir porsiyon balıktan alabileceğimiz maksimum miktar 40 gr civarındadır.

Tabi ki bazı besin takviyelerinin alımı yaz aylarında daha da önem kazanır.  Örneğin havuz sezonunun açılmasıyla birlikte özellikle kadınlarda sık tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonları için cranberry takviyeleri yaz döneminde daha yoğun kullanılan ürünlerdir.

Sindirim sağlığınız için probiyotik kullanıyorsanız yaz döneminde beslenme alışkanlıkları ve seyahatler nedeniyle mikrobiyota değişimi olabileceği için almaya devam etmek gerekir. Hatta turist diyaresi riskine karşı özellikle seyahatlerin daha sık olduğu yaz döneminde probiyotik alımı daha önemlidir.

Peki yazın almaya ara verebileceğimiz destekler yok mu?

Örneğin D vitamini… Güneş ışınlarının yardımıyla cilt dokumuzda sentezlenen D vitaminine olan ihtiyacımız özellikle kış aylarında artar. Güneş ışınlarının eğik ve belli bir dalga boyunun altında olduğu zamanlarda direkt güneş ışığı alsak da bu ciltteki üretime yeterli olmaz. Dolayısıyla olası eksiklikleri gidermek için takviye edilmesi önem kazanır.

Fakat yaz aylarında daha güçlü ışınlar cildimizdeki sentezi harekete geçirir. Tabi ki kapalı giyinme ve yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kremler bu sentezi engellediğini dikkate almak gerekir.

Uzmanlar eksiklik söz konusuysa günlük 5000 IU D vitamini öneriyor.  Yaz aylarında kısmen güneşten faydalanılsa bile günlük 2000 IU D vitamini alımına özen göstermek gerektiğini vurguluyor.

Share.

About Author

Comments are closed.