YENİ FİYAT UYGULANMASINDA 45 GÜN BEKLENMEYECEK

0

Eczacı dergisi şubat sayısında kapak konusu olarak yaşanan ilaç zammına yer vermiştik. Yaptığımız araştırmalar sonucunda; ilaç fiyat kararnamesine göre, kur değişikliklerinde belirlenen 45 günlük geçiş süresinin, ilaç fiyat düşüşlerinde 45 gün olarak kalması, fiyat artışlarında ise 15 gün olarak ayrı değerlendirilmesi yönünde bir çözüm önerisinde bulunmuştuk.

Bakanlar Kurulu’nun 06.02.2017 tarihinde aldığı kararla fiyat kararnamesi yeniden düzenlendi. Artık ilaç fiyatlarında artış olursa yeni fiyatlar ilan edildikten 5 gün sonra, indirim olursa 45 gün sonra yürürlüğe girecek.

5 Ocak’ta yapılan kur ayarlaması sonucu ilaç fiyatlarına yüzde 10.65 oranında gelen zammın 20 Şubat’ta devreye girmesi yüzünden daha fazla kazanmak adına piyasaya ilaç vermeyen firma ve ecza depolarına yeni fiyat kararnamesi ‘dur’ diyecek. Zam açıklaması sonrası stokta bekleyen ilaçları piyasaya zamlı olarak vermek istediği için eczanelere ilaç göndermeyen, dolayısıyla hastaları mağdur eden sistem, Sağlık Bakanlığı‘nın 25.01.2017 tarihinde 230 sayılı yazısı üzerine Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla fiyat kararnamesi yeniden düzenlendi. 06.02.2016 tarihinde alınan kararın 7. madde 3.bendine göre artık ilaç fiyatlarında artış olursa yeni fiyatlar ilan edildikten 5 gün sonra, indirim olursa 45 gün sonra yürürlüğe girecek. Böylece ilaç pazarında oluşan stok kurnazlığının önüne geçilecek.

Share.

About Author

Leave A Reply